چگونه ارائه‌دهندگان خدمات ابری می‌توانند جلوی هکرها را بگیرند؟
۲۴ام دی ۱۳۹۶ دوربین

چگونه ارائه‌دهندگان خدمات ابری می‌توانند جلوی هکرها را بگیرند؟

درون “رایانش ابری”، قابلیت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات به عنوان خدماتی که بدون نیاز به دانش دقیق از فناوری‌های زیرساختی و بدون کمترین تلاش مدیریتی درون دسترس قرار دارد، ارائه می‌گردد. با دقت به این موضوع، یکی از مسائل مهم، تمرکز بر چالش‌های امنیتی درون فضای ابری هست.

زمانی که کاربران نهایی از خدمات ابری دسترس می‌کنند و داده‌های خود را درون زیرساخت ارائه‌دهندگان، ذخیره می‌کنند، مهم‌ترین جنبه‌های امنیتی، مربوط به حریم خصوصی و محرمانگی داده‌های کاربران هست.

کاربران نهایی می‌خواهند بدانند که اطلاعات آنها درون کجا ذخیره می‌شود و چه کسانی بر اطلاعات آنها کنترل و دسترسی دارند، ضمن اینکه عموماً کاربران تمایل دارند که تضمینی درون خصوص امنیت اطلاعات به ایشان داده شود.

به گفته ایتنا از رایورز یکی از کارهایی که برای جلوگیری از نفوذ هکرها می‌بایست انجام شود، نظارت و بررسی دقیق عملیات و فرآیندها توسط ارائه‌دهندگان خدمات ابری هست.

درون همین زمینه، از مؤثرترین اقداماتی که می‌تواند برای حفاظت از اطلاعات، مفید و ولي مهم باشد، احراز هویت چند مرحله‌ای هست.

از آنجایی که کشف رمز برای هکرها آسان هست، احراز هویت چندمرحله‌ای می‌تواند نقش مهمی درون رابطه با این موضوع داشته باشد.
 

همچنین یکی از روش‌های مهم دیگر، مدیریت پچ یا وصله بروزرسانی هست.

امروزه نرم‌افزارها از صدها هزار خط کد تشکیل شده‌اند؛ از این رو وجود اشتباهات ناخواسته درون نرم‌افزارها عملاً اجتناب‌ناپذیر هست.

اشتباهات نرم‌افزاری، باگ نام دارد. باگ‌ها موجب می‌شوند نرم‌افزارها به درستی کار نکنند، متوقف شده یا کارایی مطلوبی نداشته باشند. گاهی نفوذگران از باگ‌ها سوءاستفاده می‌کنند تا به سیستمی نفوذ نموده یا درون عملکرد اين اختلال ایجاد کنند.

به طور معمولً شرکت‌های سازنده محصول با انتشار وصله، آسیب‌پذیری‌های کشف شده درون محصول خود را رفع می‌نمایند.

یکی از ابزارهای دیگر، مدیریت مدارک هست. شرکت‌ها اغلب اطلاعات را به صورت داخلی به اشتراک می‌گذارند؛ این امر، موارد کلیدی را درون اختیار افراد مختلف قرار می‌دهد و درون این بین، ممکن هست افرادی باشند که قصد سوءاستفاده از این داده‌ها را داشته باشند.

توانایی مدیریت مدارک، از این موضوع جلوگیری می‌نماید، چرا که امکان مدیریت درون اشتراک‎گذاری فراهم می‌شود.

 


مطالب پیشنهادی