نقد و بررسی آنر 7 ایکس (Honor 7X)
۵ام اسفند ۱۳۹۶ دوربین

آنر به تازگی پرچمدار خود یعنی آنر ویو ۱۰ را معرفی کرد. هر چند این معرفی زمان کوتاهی بنابراين از معرفی آنر ۹ صورت پذیرفت اما  به نظر ما برای آنر “لازم” بود چرا که پرچمدار این برند نیاز داشت تا ترندی تر باشد.  آنر برای میان رده های خود خانواده آنر x ایکس (به جای x عدد بگذارید) ارائه می کند که دستگاه های خوبی از جمله آنر ۴ ایکس، آنر ۵ ایکس و آنر ۶ ایکس را با خاطره خوشی  درون بازار ما به جای گذاشت. این خانواده میان رده که سال گذشته ترند دوربین دوتایی را به رده بندی دستگاه های اقتصادی اضافه کرد حالا آماده تا ترند نمایشگر کم حاشیه با نسبت نمایشگر به بدنه ۱۸:۹ عرضه کند. درون ادامه با ترنجی همراه باشید تا نقد و بررسی آنر ۷ ایکس ( Honor 7x) را با هم بخوانیم و ببینیم آیا دستگاهی هست که بتواند درون میان رده ها گزینه خوبی باشد؟

آنر ۷ ایکس (Honor 7x) به شکل مشخص همتای هوآوی میت ۱۰ لایت هست که کمی لایت تر شده هست! میان رده پرطرفدار هوآوی توانسته توجهات خوبی را به خود جلب کند بنابراين نمونه مشابه اين درون آنر با قیمت کمتر می تواند مخاطب حتی بیشتری را جلب کند.

 

با وجود شباهت کلی که بین دو میان رده هوآوی و آنر وجود دارد اما طراحی جایی هست که تفاوت درون بیشترین حد خود قرار دارد. موبایل های این روزها با نمایشگر کم حاشیه و دارای نسبت تصویر ۱۸:۹ عموما از نمای جلو شباهت زیادی یه یکدیگر دارند. آنر ۷ ایکس از این قاعده مستثنی نیست و درون نمای جلو شبیه به دیگر موبایل های جدید هست. ولي نمی توان این را ایراد دانست چون شما با میان رده ای رو به رو هستید که دارای فناوری ای حتی ترندی تر از پرچمدار برخی از برندهای دیگر هست!

حاشیه نمایشگر بسیار کم هست که حتی می تواند از حاشیه نمایشگر میان رده های لوکس سامسونگ یعنی گلکسی A8 2018 یا پرچمدار گوگل یعنی پیکسل ۲ ایکس ال نیز کمتر باشد اما این موضوع تا زمانی هست که نمایشگر روشن نشده باشد! متاسفانه آنر به حاشیه مشکی نمایشگر نیز برای کمتر دیده شدن حاشیه شیشه محافظ متکی بوده و با روشن شدن نمایشگر کاملا قابل دقت هست! ولي این موضوع درون کلیت شایستگی طراحی کم حاشیه آنر ۷ ایکس خلل زیادی وارد نمی کند ولی موضوعی هست که قبل از خرید باید بدانید!

قاب جلوی دستگاه برخلاف اکثر موبایل های با نمایشگر کم حاشیه از برندهای دیگر، با دقت به رنگ دستگاه متغیر هست و درون رنگ طلایی که برای بررسی درون اختیار ما بود، به رنگ سفید درون نظر گرفته شده هست.  لبه پایین شامل لوگو honor هست و بلندگوی مکالمه که بالای دستگاه هست با طراحی خوبی درون نظر گرفته شده که نگران جمع شدن خاک درون اين نیستیم.

جنس بدنه آلومینیومی هست و ما این را دوست داریم که اول دلیل اين را می توان درون حس لمس دوست داشتنی فلز دانست و دوم دلیل اين درون اطمینان خاطر از استحکام اين درون برابر ضربات هست. دلیل دوم عموما برای شخصی که درون رده قیمتی میانه خرید می کنند می تواند اهمیت بالایی داشته باشد. طراحی دوربین دوگانه آنر ۷ ایکس و خطوط آنتن با چیزی که درون میت ۱۰ لایت دیدیم کاملا متفاوت هست و روی پشت دستگاه فقط لوگو honor دیده می شود.

به صورت کلی با وزن و ابعاد کاملا مشابه با میت ۱۰ لایت می توان اعلام کرد از نظر ارگونومیک و مهندسی برای دستگاهی ۵‌‌.۹ اینچی و باتری ۳۴۳۰ میلی آمپری تلاش شایسته از هوآوی را شاهد هستیم که اگر ضد آب بود، پورت Type C داشت و از حاشیه نمایشگر دقیقا با حاشیه شیشه محافظ اين برابر بود،  بهتر هم میشد!

نمایشگر آنر ۷ ایکس بخشی هست که یک برتری بزرگ و یک ضعف بزرگ وجود دارد، اگر بخواهیم خیلی رک بگوییم باید اعلام کرد نمایشگر ترندی (ترند: موضوع داغ روز) کم حاشیه یا نسبت ۱۸:۹ از مواردی هست که درون موبایل های این رده قیمتی فعلا از دیگر برندها دیده نخواهد شد اما کیفیت اين خوب هست!

یکی از دلایلی که بر طول بررسی آنر ۷ ایکس (Honor 7x) ما را به باید هوآوی میت ۱۰ لایت می انداخت،  همین بحث نمایشگر هست. عملکرد نمایشگر بین این دو دستگاه تقریبا تفاوتی ندارد و این یعنی روشنایی نمایشگر آنر ۷ ایکس بعد از زاویه دید و دقت بازتولید رنگ از اساسی ترین نقاط ضعف دستگاه به شمار می رود! حداکثر روشنایی حتی وقتی روی حالت خودکار هست و به صورت نرم افزاری درون تلاش برای ایجاد رنگ های روشن تر برای دید بهتر هست، هنوز خوب نیست. زاویه دید خیلی کم بوده و درون زوایا شاهد تغییر رنگ هستیم. همچین وقت رنگ مشخصا به خوبی نمایشگرهای ips بهتر حتی خود هوآوی نیست! خوب اینکه درون بخش تنظیم تنظیمات نمایشگر شاهد دسترسی به تغییر گرمای رنگ سفید هستیم و از اين کاربردی تر اینکه خوشبختانه حالت eye comfort نیز به صورت پیش فرض روی اين درون دسترس هست تا اگر چشم های حساسی به نور آبی نمایشگر دارید از اين دسترس کنید. این حالت درون بقیه موبایل ها به night mode یا نرم افزارهای شخص ثالث فیلتر نور آبی یا از این قبیل اسامی مشهور هست.

هر چند شخصا از حداکثر روشنایی نمایشگر رضایت ندارم اما حداقل روشنایی نمایشگر آنر ۷ ایکس برای من تحسین برانگیز بوده و نمونه شبیه به اين درون بین نمایشگرهای ips خیلی کم دیده ام. عمق رنگ مشکی تعریف زیادی ندارد و درون نتیجه کنتراست نمایشگر خیلی بالا نیست.

هوآوی و آنر به رزلوشن خیلی بالا علاقه ای ندارند و میت ۱۰ پرو را که بهترین پرچمدار آنهاست یا آنر ویو ۱۰ * را با رزلوشن fhd+ عرضه می کند (بله میت ۱۰ رزلوشن QHD دارد). با افزایش مشخصات میان رده ها و تمامي گیر شدن رزلوشن fhd و fhd+ شاید باید این شرکت ها به فکر یک تمایز بیشتر درون بخش پرچمدارها باشند! آنر ۷ ایکس رزلوشن FHD+ دارد و درون اندازه ۵.۹ اینچ برای چنین دستگاهی کاملا جذاب هست.  مطالعه متون و تماشای محتوا روی اين از نظر چگالی تصویر مشکلی وجود ندارد.

برای جمع بندی می توان اعلام کرد نمایشگر آنر ۷ ایکس قطعا یکی از بزرگترین نقاط تمرکز آنر برای فروش هست که درون عین حال می تواند بزرگترین محل وارد کردن نقد به اين (ولي بعد از کیفیت صدا بلندگو تکی که درون ادامه خواهیم خواند) باشد!

عملکرد آنر ۷ ایکس درون زمینه نرم افزار و سخت افزار همانند میت ۱۰ لایت بوده که بالاتر از انتظار رده قیمتی خود محسوب می شود اما جایی نیست که نقد به اين وارد نباشد و این نقد بیشتر خود را درون بخش نرم افزار نشان می دهد. هر چند می دانیم می توان از این موضوع با سخت گیری کمتر عبور کرد اما درون مقایسه با برخی رقبا مثل سونی که اندروید ۸ را برای میان رده های جدید خود درون لحظه عرضه ارائه می کنند، عملکرد شرکت هایی مثل سامسونگ (درون گلکسی A8 2018) یا آنر درون ۷ ایکس غیر قابل قبول هست. ارائه با اندروید ۷ بدان معناست که حتی اگر شرکت ارائه کننده بخواهد ۲ نسل آپدیت اساسی سیستم عامل ارائه کند، حداکثر تا اندروید ۹ آپدیت خواهد شد و این درون حالی هست که به نظر ما شرکت ارائه کننده موظف هست تا دستگاه خود را با به روزترین نسخه سیستم عامل عرضه کند تا آپدیت اساسی  سیستم عامل رفتار محاسبه شود.

رابط کاربری دسترس شده درون هوآوی آنر ۷ ایکس EMUI 5.1 هست که درون خیلی از محصولات سال ۲۰۱۷ این شرکت دیدیم. این رایط کاربری همواره برای ما مترادف با نرم افزار های کاربردی قوی و قابلیت های منحصر به فرد کاربردی هست که ولي به قول قدیمی ها “بی ستاره” هست! به تعبیر امروزی ها با تمام شایستگی اما محبوبیت زیادی ندارد، حداقل درون دید من این طور هست و همیشه به دنبال نصب یک لانچر برای اين هستم که متاسفانه بنابراين از نصب فقط تا زمانی که دکمه هوم را نزده باشید قابل رویت هست و بنابراين از اين دوباره لانچر EMUI ظاهر می شود!

به صورت کلی از نظر رایط کاربری باید اعلام کرد رابط کاربری معتادکننده و پر قابلیتی را شاهدیم که درون طول این سال ها و بررسی دستگاه های متعدد با این رابط کاربری می توان اعلام کرد به اين عادت کرده ایم.

سخت افزار هوآوی ۷ ایکس (Honor 7x) مجموعه خوبی هست که نیازهای شما را برطرف خواهد کرد. چیپست کایرین ۶۵۹ که درون قلب میت ۱۰ لایت نیز می تپد نیز اینجا وجود دارد. ما درون ترنجی نسخه ۴ گیگابایت رم د ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی را درون اختیار داشتیم و حقیقت این هست که با دقت به نمایشگر fhd+ اين مشکلی درون زمینه عملکرد درون تجربه ما رخ نداد. هر چند قطعا این سریع ترین عملکرد درون اجرای بازی و تمامي نرم افزار ها نیست اما درون رده قیمتی خود عملکرد فراتر از انتظار ارائه می کند.

 

اگر علاقه مند به بنچمارک ها هستید نیز می توانید بنچمارک های اين را درون تصاویر زیر ببینید:

 

 

باتری آنر ۷ ایکس حجم ۳۳۴۰ میلی آمپری دارد و جای گرفتن اين درون دستگاهی به این ضخامت و وزن قابل دقت هست. عملکرد این باتری درون حد و اندازه های عدد حجم اين نیست و ما را به یاد عملکرد رقبای هموطن اين با حجم باتری های بزرگ می اندازد! آنر ۷ ایکس با چیپست ۱۶ نانومتری عرضه می شود که این اینجا نیز یک عامل افزایش توقع درون عمر باتری دیده می شود ولی ارضا نه!

به صورت کلی آنر ۷ ایکس می تواند از صبح تا عصر را با اینتزنت سیم کارت و روشنایی ۷۰% (درون فضای داخلی) دوام بیاورد که اگر شما کاربر کم مصرف تر باشید این رقم به یک روز کامل نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سرعت شارژ شدن باتری ۳۳۴۰ میلی آمپری آنر ۷ ایکس با وجود شارژر ۱۰ واتی درون جعبه اين متوسط ارزیابی می شود و درون زمان ۳۰ دقیقه حدودا همان ۳۰% شارژ می شود!

صدا درون آنر ۷ ایکس بخشی هست که دوست داشتیم قوت بیشتری داشته باشد! اینجا یا یک بلندگوی تکی کاملا پایین تر از متوسط رو به رو هستیم که تعجب ما را برانگیخت. خروجی جک ۳٫۵ میلی متری اما با هندزفری با کیفیت تر (پک کامل دستگاه درون اختیار نبود) عملکرد خوبی داشت.

درون مجموع اگر سرعت عملکرد خیلی خوب و قابل اتکا حسگر انگشت را به اين اضافه کنیم آنر ۷ ایکس درون بخش عملکرد با نمره خوبی قبول می شود!

عملکرد دوربین آنر ۷ ایکس نیز بخشی هست که بستگی دارد به میزان توقع و سخت گیری شما! عموما وقتی یک موبایل با دوربین دوگانه دیده می شود توقع ها از اين بالا می رود. آنر برای دوبین دوگانه ۷ ایکس از همان ترکیب دوربین دوگانه آنر ۶ ایکس * یعنی یک دوربین ۱۶ و یک دوربین ۲ مگاپیکسلی بهره برده هست. دوربین دوم اینجا فقط برای بوکه کردن تصویر به کار می رود و تمام! ولي این همان قابلیتی هست که اکثر ما دوست داریم و جالب اینکه خوشبختانه هوآوی امکان تعبیر نقطه فوکوس و میزان گشودگی دیافراگم را به صورت نرم افزاری ارائه می کند.

از نرم افزار دوربین آنر ۷ ایکس گفتیم و واقعا شایسته هست که درباره قابلیت عکاسی کاملا دستی و امکان تنظیم مشخصات دستی قبل از آغاز فیلمبرداری این دستگاه ها را ستود! شما می توانید سرعت شاتر را تا ۸ ثانیه و iso را تا ۱۶۰۰ تنظیم کرده یا فوکوس را خودتان مشخص کنید! این قابلیت ها به ندرت درون موبایلی هم رده آنر ۷ ایکس دیده می شود و چنین موضوعی به نقطه قوت خوبی برای اين تبدیل می شود.

با وجود این تمامي خوبی درون بخش نرم افزار دوربین آنر ۷ ایکس اما متاسفانه برای عکاسی HDR مجبور هستید مدام به حالت مخصوص اين مراجعه کنید و این اصلا خوب نیست! یا برای سوییچ کردن بین دوربین اصلی و سلفی راهی ساده از رساندن انگشت به شمال شرقی ترین پیکسل های نمایشگر (!) ندارید.

دوربین سلفی آنر ۷ ایکس هر چند فلاش LED اختصاصی ندارد اما با فلاش نرم افزاری که موجب روشن شدن تمامي نمایشگر به رنگ سفید شیری می شود تصویر سلفی خوبی درون شرایط نوری ضعیف ثبت می کند. همچین رزلوشن ۸ مگاپیکسلی تصاویر جزئیات خوبی را ثبت خواهد کرد.

خب،  با تمام این صحبت ها، آیا دوربین آنر ۷ ایکس چیزی هست که روی اين حساب کرد؟ باید بگوییم با دقت به رده قیمتی و کاهش توقع نسبت به دوربین دوگانه اين،  بله!

آنر شرکتی هست محصولات کم تعداد که به صورت متمرکز روی جوانان هدف گزاری شده هست و قرار هست با قیمت مناسب مشخصات سخت افزاری فراتر از انتظار را ارائه کند. ولي باید اعلام کرد که این مشخصات فراتر از انتظار گاهی  روی کاغذ نقش بسته و گاهی درون واقعیت دیده می شوند. آنر ۷ ایکس دستگاهی هست که پیش از رویارویی نزدیک با اين شاید خیلی بیشتر از چیزی که هست روی اين حساب کنید و وقتی با اين تجربه کاربری می گیرید متوجه می شوید که اشتباه کرده اید اما درون انتهای روز وقتی به مبلغ پرداختی دقت می کنید می بینید که آشی بیش پول خود خورده اید!

آنر ۷ ایکس درون حال حاضر با رده قیمتی ۱.۱ میلیون تومان عرضه می شود که دو رقیب جدی از هوآوی یعنی نوا ۲ پلاس و میت ۱۰ لایت را پیش رو دارد. اولی نمایشگر ۱۸:۹ کم حاشیه ندارد و دومی قیمت بالاتر بنابراين می توان اعلام کرد عرضه آنر ۷ ایکس کاملا حساب شده هست. درون وصف آنر ۷ ایکس می توان اعلام کرد یک میان رده ترندی نیازمند به بهبود درون برخی زمینه ها تا تبدیل به یک میان رده لوکس شود!

نظر شما چیست؟ امیدواریم کمک کوچکی درون گزينش صحیح به شما داشته باشیم.


مطالب پیشنهادی