لزوم بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی ؛ تحولات IT درون سال‌های اخیر
۲۴ام بهمن ۱۳۹۶ دوربین

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به لزوم بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی اشاره کرد و اعلام نمود که این قوانین با گذشت زمان کاربردهای خود را از دست داده‌اند.

به گفته تکراتو و به نقل از ایسنا، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام نموده هست که به دلیل پیشرفت‌ها و تحولاتی که درون این سال‌های اخیر درون حوزه فناوری اطلاعات اتقفاق افتاده هست، بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی امری مهم هست. به گفته وی این قوانین دیگر کاربرد مورد نظر را ندارند.

برگزاری نخستین همایش بین‌المللی جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات

رمضانعلی صادق زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درون ادامه صحبت‌های خود درون مورد بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی ، به برگزاری نخستین همایش بین‌المللی جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات پرداخت و اعلام نمود که قوانین مربوط به تجارت الکترونیکی درون اوایل دهه هشتاد درون مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده‌اند که طبیعی هست درون زمان این ۱۵ سال، این قوانین دیگر کاربردهای مورد نظر را نداشته باشند.

وی دلیل بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی را تحولات پرشتاب حوزه  ITدانست و ادامه داد که درون سطح ملی و بین‌المللی، چه درون زمینه‌ی نرم‌افزاری، چه درون زمینه سخت‌افزاری، کسب‌ و کارهای الکترونیکی، استارت آپ‌ها و اصولا تجارت الکترونیک، تغییراتی اتفاق افتاده هست و بنابراین بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی امری بسیار مهم هست که باید مورد دقت قرار گیرد.

قائم مقام معاونت آموزش، پژوهش و فناوری قانون تجارت الکترونیکی، به رویکردهای کاربردی همایش بین‌المللی جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات اشاره کرد و تاکید نمود که یکی از مسائل مهمی که می‌تواند به صورت حقوقی و زیرساختی درون اینجا مورد بررسی قرار گیرد، این هست که کلیه قوانین و مقرراتی که درون حوزه کسب ‌و کار به ویژه کسب ‌و کار و تجارت الکترونیکی مورد دسترس قرار می‌گیرد، مجدداً مورد بازنگری قرار گیرد.

چرا قوانین تجارت الکترونیکی نیاز به بازنگری دارند؟

قائم مقام معاونت آموزش، پژوهش و فناوری قانون تجارت الکترونیکی درون مورد بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی اعلام نمود که به عنوان مثال درون قانون مناقصات عمومی آمده هست که درون زمینه مزایده‌ها، مناقصه‌ها و خریدها و یا وضعیت‌های مشابه، حتما باید آگهی‌ها به صورت کاغذی و روزنامه‌ای منتشر شوند، اما اینکه درون دنیای امروز حتی درون مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز سامانه الکترونیکی دولت راه اندازی شود، امری بسیار طبیعی هست.

به گفته وی و براساس ماده ۹ قانون نرم افزار ششم و ماده ۵۰ احکام دائمی، لازم هست تا کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده پنج قانون خدمات کشوری و دستگاه‌های عمومی غیردولتی، کلیه معاملات بالای ۱۰ درصد خریدهای جزئی را به انضمام مزایده‌ها و مناقصات، فقط از طریق این سامانه انجام دهند.

صادق‌زاده تاکید نمود که این موضوع نشان می‌دهد که رویکرد مربوط به تامین سازوکار دولت، مناقصات و همچنین مزایده‌ها درون مورد کالا و خدمات به طور کلی دچار  تغییر شده‌اند و از بستر الکترونیکی برای انجام این فعالیت‌ها دسترس می‌شود. وی درون ادامه اعلام کرد که باید تعدادی از قوانینی که به طور خاص مرتبط با این سامانه بوده‌اند و زیاد هم هستند، به طور کلی مورد بازنگی قرار گیرند.


بیشتر بخوانید : خلاقیت درون تجارت الکترونیک و قوانین مرتبط با اين


بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی مهم هست!

صادق زاده ادامه داد که قانون تجارت الکترونیکی که درون کشور تصویب شده هست مربوط به ۱۵ سال پیش هست و با شرایط اين زمان هم نوشته شده هست و اکنون قطعا باید تغییر کنند زیرا شرایطی که درون حال حاضر وجود دارد با شرایط اين زمان متفاوت هست. بنابراین بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی امری مهم هست که باید مورد دقت قرار گیرد.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار کرد که تمامي همایش‌ها جنبه فرهنگ‌سازی و تبادل تجربیات را درون دل خود دارند و این یک امر طبیعی هست که شرایط رشد بسترهای الکترونیکی مربوط به کسب و کار و تجارت الکترونیک را فراهم می کنند؛ اما درون این همایش هدف این هست که جنبه‌های حقوقی نیز بررسی شوند و با نگاه زیرساختی به قوانین و مقررات و آیین نامه‌های اجرایی مرتبط با تجارت الکترونیکی، فرصتی برای دسترس وجود داشته باشد. هدف این هست که این موارد درون یک نگاه کلی مورد ارزیابی قرار گیرند و طی یک فرآیند نتایج مورد نظر حاصل شود.

وی درون ادامه صحبت‌های خود درون مورد لزوم بازنگری درون قوانین تجارت الکترونیکی ، تاکید کرد که ممکن هست نیاز به قانون‌زدایی و مقررات‌زدایی درون این عرصه وجود داشته باشد، یعنی ممکن هست نیاز به اصلاحات چه درون سطح هیات دولت و وزیران و چه اصلاحات درون قوانین و مقررات وجود داشته باشد، که ولي این موارد باید فرآیند مورد نیاز درون مجلس شورای اسلامی را طی کنند.

صادق زاده اضافه کرد که تمام این موارد می‌توانند درون واقع درون یک نگاه کلی احصاء شوند و مراحل اين به فرآیندهای اجرایی تبیین و طی شود. بنابراین این همایش فرصت شناسایی این چالش‌ها و ارائه راهکارهای موثر درون این زمینه را فراهم خواهد کرد.


بیشتر بخوانید : قوانین خشن مالیاتی بلای جان کسب و کارهای اینترنتی!


برگزاری نخستین همایش بین المللی جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات

نخستین همایش بین المللی جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و دانشگاه علم و فرهنگ خواهد بود و با حضور اساتید و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و حقوق، درون روزهای پنجم و ششم اسفندماه ۱۳۹۶ درون تهران برگزار خواهد شد.

.


مطالب پیشنهادی