سال ۲۰۱۸ سال تعیین‌کننده اینترنت اشیاء
۸ام دی ۱۳۹۶ دوربین

سال ۲۰۱۸ سال تعیین‌کننده اینترنت اشیاء

اپراتورهای مخابراتی درون حال ایجاد شبکه‌های اتصال اینترنت اشیاء (IoT) خود هستند و قابلیت‌های منحصر بفردی را به اين می‌افزایند. از نظر کارشناسان، تمام این اقدامات درون سال ۲۰۱۸، کاملاً عملی شده و درون اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.
 
به گفته ایتنا از رایورز یکی از سؤالات مهم پیشِ روی فناوری بازار اینترنت اشیاء این هست که چه نوع فناوری اتصالی قرار هست مورد دسترس قرار گیرد. به عنوان مثال، درون کشور چین، مسیر اینترنت اشیاء به سمت اینترنت اشیاء کم‌پهنا (NB IoT) تمایل بیشتری دارد. این فناوری توسط سه اپراتور ملی و دولت چین پشتیبانی می‌شود.

اما درون ایالات متحده، تمایل بیشتری به LTE-M وجود دارد که توسط شرکت‌های AT&T و ورایزون عرضه شده هست. بر پايه پیش‌بینی‌های انجام شده، درون این زمینه، تغییراتی درون ایالات متحده به وقوع خواهد پیوست؛ چرا که ورایزون به دنبال پشتیبانی از هر دو فناوری هست.

ولي تصمیم به دسترس از هر دو فناوری، هزینه‌ها را حدود ۲۰ درصد افزایش خواهد داد؛ گفته‌ها نشان می‌دهد که تلیا نیز می‌خواهد از هر دو فناوری پشتیبانی نماید.

با پیشرفت و استقرار فناوری اینترنت اشیاء، امروزه تقریباً هوشمندسازی هر وسیله‌ای به ویژه درون خانه امکان‌پذیر هست. می‌توان پیش‌بینی نمود که تا سال ۲۰۲۰، یک چهارم از یک میلیارد خودرو به اینترنت متصل خواهند بود.

از سوی دیگر برای خانه‌ها، محصولات هوشمند قابل رؤیتی نظیر تلویزیون‌ها و وسایل دیگری نظیر زیراندازهای یوگا -که فعالیت‌های ورزشی ما را ردیابی می‌کنند- وجود دارد و ولي دستیارهای شخصی مبتنی بر صدا همچون الکسا مثال دیگری از یک دستگاه اینترنت اشیاء به حساب می‌آید که درون سال ۲۰۱۸ رشد بیشتری خواهد داشت.

با تمامي‌گیر شدن اینترنت اشیاء که ظرف کمتر از پنج سال آینده رخ خواهد داد، تقریباً هر وسیله ای قابلیت اتصال به اینترنت را داشته و این امر، بیم و امیدهای فراوانی را با خود به همراه آورده هست.

هوشمند شدن و قابلیت فعالیت خودکار وسایل برقی و دیجیتالی از جمله دیگر پیامدهای از راه رسیدن اینترنت اشیا هست که موجب می‌شود یک جارو برقی بتواند درون زمان مشخصی فعال شود، محل تعیین شده -از پیش- را نظافت نموده و سپس خاموش شود.

 


مطالب پیشنهادی