رای دیوان عدالت اداری برای کاهش تعرفه واردات خودرو توسط وزارت صنعت رد شد!
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ دوربین

وزارت صنعت، معدن و تجارت، رای دیوان عدالت اداری کشور را درون مورد کاهش تعرفه واردات خودرو، غیر قابل اجرا دانست.

به گفته تکراتو و به نقل از دنیای اقتصاد، بازار خودرو بسیار آشفته هست و با وجود اینکه سال جدید درون حال نزدیک شدن هست اما تغییری درون این بازار اتفاق نیافتاده هست. سایت ثبت سفارش واردات خودرو نیز برای مدتی مسدود بود و این امر نیز سبب ایجاد مشکلات و همچنین افزایش قیمت خودروهای وارداتی به کشور شد. درون ادامه تعرفه واردات خودرو مشخص شد، اين هم تعرفه‌ای که سبب شد تا قیمت خودرو به میزان بسیار زیادی افزایش یابد.

با این حال تعرفه واردات خودرو هر روز با اظهارات متفاوت مقامات صنعتی و قضایی کشور رو به رو می‌شود و ابعاد جديد‌ای پیدا می‌کند. چند روز پیش دیوان عدالت اداری حکم دولت مبنی بر افزایش تعرفه خودروهای وارداتی را باطل خواند و اعلام کرد که باید واردات خودرو از این بنابراين براساس تعرفه واردات قبلی انجام گیرد. ولي این دیوان فقط دستور موقت صادر کرده و دستور رسمی و نهایی هنوز صادر نشده هست.

دیوان عدالت اداری اواخر هفته گذشته درون حکمی ماده ۱۴ مصوبه دی‌ماه امسال دولت مبنی بر افزایش تعرفه واردات خودروهای بنزینی، دیزلی و هیبریدی را غیرقانونی اعلام کرد و دستور بازگشت به تعرفه‌های قبلی را صادر نمود.


بیشتر بخوانید : آیا حکم دیوان عدالت تاثیری بر کاهش تعرفه خودروهای وارداتی خواهد داشت؟


رای دیوان عدالت اداری فعلا قابل اجرا نیست!

وزیر صنعت، معدن و تجارت درون مورد رای دیوان عدالت اداری مبنی بر کاهش تعرفه واردات خودرو را غیرقابل اجرا دانست و اعلام کرد که تا وقتی حکم نهایی هیات عمومی دیوان، صادر نشود، این حکم موقت قابل اجرا نخواهد بود. درون مصوبه‌ای که دولت اعلام کرده بود، تعرفه واردات خودرو افزایش یافت و درون عین‌حال محدودیت سقف ارزش ۴۰ هزار دلاری نیز برای خودروهای وارداتی و همچنین حجم موتور۲۵۰۰ سی‌سی، درون نظر گرفته شد. شعبه سه دیوان عدالت اداری با حفظ این دو ماده قانونی، حکم به بازگشت تعرفه‌های قبلی داد.

واردات خودرو با تعرفه‌های قبلی!

پیش از این، رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو ، اعلام کرده بود که، دیوان عدالت اداری تاکید کرده هست که از هفته جاری حکم آنها اجرا خواهد شد، یعنی قرار بود تا زمان صدور رای قطعی از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری، فرایند واردات خودرو با تعرفه‌های قبلی صورت گیرد. ولي رای دیوان عدالت اداری به صورت نهایی سه تا ۶ ماه آینده صادر خواهد شد.

اکنون چهار روز از زمان صدور حکم دیوان عدالت اداری می‌گذرد، اما وزارت صنعت، معدن و تجارت اين را غیر قابل‌ اجرا خوانده هست. محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که، تعرفه واردات خودرو براساس مصوبه دی‌ماه دولت انجام می‌شود و ادامه داد که فقط حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری می‌تواند این مصوبه را تغییر دهد، نه فقط حکم یک شعبه دیوان!


بیشتر بخوانید : انتظار برای کاهش قیمت خودروها ؛ مسئولان اقدامی انجام نمی‌دهند!


فقط حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری قابلیت اجرایی دارد!

شریعتمداری تاکید نمود که رای دیوان عدالت اداری فقط وقتی که مربوط به هیات عمومی دیوان باشد قانونی و قابل اجراست. یعنی به گفته وی تغییر درون نظام تعرفه‌های گمرکی به دلیل اینکه بازتاب‌های قابل‌ملاحظه‌ای خواهد داشت، فقط با رای هیات عمومی دیوان امکان پذیر هست. وی ادامه داد که تا اين زمان اجرای مصوبات هیات‌وزیران ادامه خواهد داشت.

وی همچنین درون ادامه تاکید نمود که رای دیوان عدالت اداری هنوز به آنها ابلاغ نشده هست و آنها هم فقط از طریق مطبوعات و وب سايت‌ها درون جریان این رای قرار گرفته‌اند و ابلاغ رسمی هنوز درون این زمینه صورت نگرفته هست.

تعرفه واردات خودرو به کشور تغییر نمی‌کند!

شریعتمداری اعلام نمود که روال قبلی برای واردات خودرو  ادامه دارد. بنابراین براساس اظهارات شریعتمداری و انتظار ۳ تا ۶ ماهه‌ای که برای رای نهایی هیات عمومی دیوان عدالت اداری لازم هست، بازار خودرو بیشتر آشفته می‌شود و مشتریان و واردکنندگان خودرو نیز بیش از گذشته بلاتکلیف خواهد بود.

درون این زمینه یک واردکننده خودرو اعلام کرد که خودروهای ۲۰۱۸ با دقت به تعرفه مصوب دی‌ماه دولت ثبت سفارش شده‌اند و بابت این پیش فروش نیز از مشتریان وجه اخذ شده هست. بنابراین به گفته او قرار گیری درون چنین شرایطی و مشخص نبودن میزان تعرفه واردات، سبب می‌شود مشتریان و واردکنندگان سرگردان باشند.

بیشتر بخوانید :

.


مطالب پیشنهادی