بررسی پیام رسان سروش؛ هر آنچه که باید درون مورد اپلیکیشن ایرانی سروش بدانید
۷ام بهمن ۱۳۹۶ دوربین

بررسی پیام رسان سروش؛ هر آنچه که باید درون مورد پیام رسان ایرانی سروش بدانید

قصه پیام رسان‌های ایرانی از آنجایی شروع شد که پیام رسان وی‌چت چینی توانست محبوبیت بی‌نظیری درون بین ایرانی‌ها پیدا کند و حتی اواخر عمر این پیام رسان درون کشورمان به گونه‌ای رقم خورد که گوشی‌های اندرویدی صرفا برای داشتن وی‌چت خریداری می‌شد!

بنابراين از اینکه وی‌چت به دلایل مختلف فیلتر شد نرم افزارهای پیام رسان خارجی دیگر وارد بازار شدند و درون نهایت درون شهریور ۹۵ خبری منتشر شد که پیام رسان ایرانی سروش به بازار خواهد آمد تا دغدغه‌های مجازی کشور را پاسخ دهد.

گذشته از حواشی موجود برای این پیام رسان ایرانی، قصد داریم بررسی مفصلی پیرامون این پیام رسان ایرانی داشته باشیم و به دور از هرگونه جهت گیری، هرآن‌چیزی که باید درون مورد پیام رسان سروش بدانید، درون اختیار شما بگذاریم.

پیام رسان ایرانی سروش

پیام رسان سروش ارتباط، زندگی، سرگرمی

این شعار تولیدکنندگان پیام رسان سروش درون سایت رسمی اين بوده و اولین چیزی هست که کاربران درون این سایت مشاهده می‌کنند. به گفته مسئولین این پیام رسان، سروش اولین پیام رسان ایرانی بوده که به صورت ماهانه امکانات جدیدی به اين افزوده می‌شود. وجود بیش از ۳ میلیون کاربر درون این نرم افزار نیز سبب شده پرمخاطب ترین پیام رسان ایرانی لقب بگیرد.

سروش درون دو نسخه موبایل و دسکتاپ ارائه شده و همانند تلگرام و سایر نرم افزار‌های معروف بین‌المللی، درون پلتفرم‌های مختلف قابل دسترسی هست. یکی از دلایل میلیونی شدن سروش، تبلیغات پرحجم این نرم افزار درون وب سايت ملی کشورمان هست که بسیاری از نرم افزار‌های تلویزیونی برای ارتباط با مخاطبانشان از این پیام رسان ایرانی دسترس می‌کنند. طراحی‌های انجام شده برای سروش شباهت زیادی به سایر نرم افزار‌های پیام رسان داشته و یکی از ایرداتی که به این پیام رسان وارد می‌شود نیز همین موضوع هست.

سروش چه ویژگی‌هایی دارد؟

امکان گفتگوی دو نفره: طبیعتا این قابلیت جزء امکاناتی هست که پایه و پايه ایجاد پیام رسان‌ها هست. ولي با دقت به ادعای شرکت سازنده، امکان ارسال پیام امن همانند تلگرام درون سروش نیز ممکن هست. درون گفتگوی دو نفره و به صورت کلی، امکان ارسال پیام صوتی، ارسال تصویر، ارسال استیکر و … هر آنچه که درون دیگر پیام رسان‌ها قابل دسترس هست، وجود دارد.

ایجاد گروه: یکی دیگر از امکانات پیام رسان سروش، قابلیت ایجاد گروه‌هایی هست که همانند سایر پیام رسان‌های مشابه، قابلیت‌هایی همچون نقل قول، ارسال استیکر، ارسال صوت، فوروارد پیام‌های دیگران به گروه و گفتگو‌های چند نفره را درون اختیار کاربران قرار می‌دهد. از امکانات جالب درون گروه‌های سروش، امکان لایک کردن پیام دیگر افراد هست که این قابلیت درون توییتر و فیس بوک برای کاربران آشناست.

ایجاد کانال‌های تعاملی و اختصاصی: یکی دیگر از امکانات پیام رسان ایرانی سروش امکان ایجاد کانال‌هایی هست که به گزينش مدیر کانال می‌تواند به دو صورت تعاملی و اختصاصی راه‌اندازی شود. درون کانال‌های تعاملی، کاربران می‌توانند درون جریان پیام‌ها شرکت داشته باشند ولی درون کانال اختصاصی صرفا مدیر کانال به صورت یکطرفه نسبت به ارسال محتوا اقدام می‌کند. همچنین درون کانال‌های تعاملی، مدیران کانال‌ها می‌توانند نظرسنجی و مسابقات مختلفی را ایجاد کنند تا کاربران را بیش از پیش درون کانال دخیل کنند.

تماس صوتی رایگان: یکی از امکانات ویژه پیام رسان ایرانی سروش وجود قابلیت تماس صوتی هست که درون دیگر پیام رسان‌های مشابه بین‌المللی نیز وجود دارد که ولي قابلیت تماس صوتی اکثر پیام رسان‌های خارجی درون ایران فیلتر شده هست! کیفیت این قابلیت سروش با دقت به سایر پیام رسان‌ها قابل قبول ارزیابی شده هست.

 

بیشتر بخوانید: علت فیلتر شدن تلگرام چیست؟ آیا قطع دائمی تلگرام صحت دارد؟

 

سرویس اوقات شرعی: این سرویس یکی از سرویس‌های ایرانیزه شده سروش هست. سرویس مشابه درون پیام رسان‌های خارجی وجود ندارد و کاربران ایرانی می‌توانند از سرویس اوقات شرعی برای انجام فعالیت‌های عبادی خود بهره ببرند. امکان تنظیم شهر دلخواه برای هر فرد وجود داشته و کاربران می‌توانند اوقات شرعی شهر خود را ببینند.

سرویس آب و هوا: از دیگر سرویس‌های اختصاصی سروش هست که امکان مشاهده آب و هوا و پیش بینی‌های انجام شده را به کاربران می‌دهد. پشتیبانی از شهرهای بزرگ ایران از ویژگی‌های این سرویس هست.

خرید شارژ: از دیگر امکانات این پیام رسان، خرید شارژ هست که به کاربران امکان می‌دهد به راحتی نسبت به تهیه شارژ سیم کارت خود اقدام کنند. این سرویس درون دیگر پیام رسان‌های مشابه وجود ندارد.

پرداخت قبض: یکی دیگر از سرویس‌های مالی پیام رسان ایرانی سروش، سرویس پرداخت قبض هست که کاربران بدون نیاز به مراجعه به دستگاههای خودپرداز می‌توانند قبوض مصرفی خود را پرداخت نمایند.

شخصی‌سازی تم: یکی دیگر از امکانات این پیام رسان ایرانی امکان شخصی‌سازی تم هست که کاربران با دسترس از تم ساز می‌توانند هر طور که دلشان می‌خواهد تم اين را تغییر دهند. این قابلیت سبب شده که طراحی اصلی سروش برای تولیدکنندگان این پیام رسان مساله ساز نشود.

دسته بندی شدن کانال‌های عمومی: یکی دیگر از امکانات پیام رسان ایرانی سروش وجود دسته بندی کانال هاست که کاربران می‌توانند برای دسترسی به محتوای خوب درون موضوعات مختلف از این بخش دسترس کرده و به بهترین کانال‌های سروش دسترسی داشته باشند.

کسب درآمد: یکی از امکانات خوب پیام رسان سروش برای صاحبان فروشگاههای مجازی و افرادی که کسب و کار اینترنتی دارند، امکان پرداخت آنلاین درون نرم افزار سروش هست که کاربر می‌تواند محصولات خود را با دسترس از این پیام رسانی ایرانی بفروشد و از طریق همین نرم افزار هزینه اين را دریافت کند. همچنین درون صورتی که کاربران بتوانند کانال پرمخاطب با محتوای اختصاصی ایجاد کنند، می‌توانند با هماهنگی سروش نسبت به تعداد بازدیدی که جذب می‌کنند، درآمد مستقیم از محتوای تولیدیشان داشته باشند.

مکان نما: یکی دیگر از امکانات این پیام رسان، امکان نمایش مکان کاربران به دیگر افراد هست که ولي پیش شرط اجازه کاربر مبدا را دارد. به بیان دیگر هر کسی می‌تواند مکان خود را برای یک یا چند نفر و یا تمامي افراد به اشتراک گذاشته تا آنها از موقعیت مکانی وی مطلع شوند. این امکان برای والدین و افراد یک خانواده بسیار مفید هست.

امنیت سروش، چیزی که همیشه مورد بحث هست!

یکی از حواشی ایجاد شده برای پیام رسانی ایرانی سروش، مساله امنیت هست. مخالفان این پیام رسان می‌گویند سروش از پروتکل‌های امنیتی و رمزگذاری شده دسترس نمی‌کند، ولی مسئولین این پیام رسان خاطرنشان می‌کنند که مساله عدم امنیت سروش تهمت بزرگی هست که مخالفان می‌زنند. مسئولین سروش به صراحت بیان کرده‌اند که سروش از پروتکل ssl بهره می‌برد و تمامی ارتباطات و پیام‌ها و اطلاعات کاربران به صورت رمزگذاری شده منتقل می‌شود.

مساله مانیتورینگ و رصد اطلاعاتی برای پیام‌ها و رفتارها و کانال‌ها و گروه‌های غیر اخلاقی و سیاسی ضد انقلاب نیز صرفا با گفته کاربران انجام می‌شود و سروش رصد اطلاعاتی ندارد، چرا که این امر، غیرقانونی بوده و نیاز به مجزو رسمی قوه قضاییه دارد. شایعات و گفته‌های فضای مجازی که ولي بعضا با اسناد و مدارکی نیز همراه بوده، به حدی زیاد شد که واکنش رسمی سروش را به همراه داشت و این شرکت درون اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

خیالتان راحتِ راحت باشد. هیچ کسی به غیر از شما به هیچ وجه امکان دسترسی به فایل‌های ارسالی‌تان را ندارد. به این دلیل که درون نسخه‌های جدید سروش تمامي اطلاعات با پروتکل‌های امن ssl یا همان httpsذخیره می‌شوند. ولي درون نسخه‌های اولیه درون کانال‌های عمومی که Privacy جدی نداشتند از پروتکل http دسترس می‌شد. اما زمان‌هاست که این فضای امن برای پیام‌رسانی و انتقال فایل‌ها درون تمام تبادلات سروش فراهم شده هست. سروش برای انتقال پیام‌ها و فایل‌های شما امنِ امن هست.

سرورهای داخلی سروش، چیزی که پیام رسان‌های مشابه ندارند

یکی از ویژگی‌های خوب سروش دسترس از سرورهای داخلی هست که طبق اصول شبکه سبب می‌شود دسترسی کاربران به این نرم افزار و فایل‌های موجود درون اين تسهیل شود. اما یکی از اشکالات و سوالاتی که بسیاری از کارشناسان برایشان ایجاد شده، این هست که چرا با وجود داخلی بودن سرورهای سروش، بازهم با مراجعه چند صد هزار نفری درون ایام اختلالات تلگرام، این پیام رسان قادر به پاسخگویی نبود و دسترسی به اين بسیار سخت بود!

سرورهای داخلی سروش، چیزی که پیام رسان‌های مشابه ندارند

عدم ارتباط پایدار و قطعی‌های مداوم

یکی از اشکالات بزرگ این پیام رسان ایرانی که ناگفته نماند درون روزهای اخیر تاحدود زیادی برطرف شده هست (شاید به دلیل کاهش کاربران فعال اتفاق افتاده باشد)، مساله عدم پایداری سرویس هست. تجربه کاربری ما درون تکراتو نیز این موضوع را تایید می‌کند. بنابراين از ورود به نرم افزار، چند لحظه‌ای هنگ کردنِ نرم افزار، یکی از اتفاقات طبیعی سروش هست. همچنین بعضا دیده می‌شود درون هنگام کار کاربر با این پیام رسان ایرانی، قطعی‌های اذیت کننده‌ای ایجاد می‌شود که منجر به عدم ارسال پیام درون زمان مناسب می‌شود.

کپی کاری بیش از حد درون طراحی اپ موبایل و دسکتاپ!

کپی کاری بیش از حد درون طراحی اپ موبایل و دسکتاپ!

مخالفان این پیام رسان ایرانی می‌گویند طراحی تمامی المان‌های اصلی سروش، مشابه تلگرام بوده و از محبوبیت این نرم افزار خارجی دسترس شده هست که از جمله این موارد می‌توان به جانمایی لوگوی کانال‌ها، نحوه ارسال پیام‌ها و بسیاری از مواردی که یک کاربر به طور معمول درون روز با آنها سروکار دارد، اشاره کرد. اشکالات دیگری نیز به نحوه نمایش پیام‌ها که کاربران را به اشتباه می‌اندازد، وارد می‌دانند.

اما درون پایان باید بگوییم سروش یک پیام رسان ایرانی خوب هست که برای ابتدای راه، فعالیت خوبی داشته ولی مشکل بزرگی که شاید مسئولین این پیام رسان به اين دقت ویژه ندارند و یا فعلا قادر به حل اين نیستند، مساله پایداری و امنیت هست؛ چرا که یک نرم افزار پیام رسان هر چقدر هم که امکانات زیادی داشته باشد ولی درون مواقع ضروری درون دسترس نباشد، کارایی برای کاربران نخواهد داشت.

همچنین درون مساله امنیت نیز باید خیال کاربرانی که فعالیت قانونی دارند نسبت به حفاظت اطلاعات و عدم دسترسی غیرقانونی به آنها راحت شود. اینکه چطور و چگونه این اتفاق بیفتد، طبیعتا هوشمندی سروشی‌ها را می‌طلبد.

درون آخر نیز دقت شما را به معرفی این پیام رسان ایرانی که از وب سايت ملی پخش شده هست، جلب می‌کنیم:

دريافت اپلیکیشن سروش

درون ادامه با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید پیام رسان سروش را دريافت کنید.

دريافت اپلیکیشن

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: تکراتو


حتما بررسی کنید: حراج پایان فصل بانی مد (فروشگاه پوشاک جین وست)


تکراتو را درون تلگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی