بررسی سرعت هوش مصنوعی هوآوی Mate 10
۱۰ام دی ۱۳۹۶ دوربین

هوش مصنوعی شاید عبارت کوتاه و ساده ای باشد اما برخی اين را یکی از اعصار زندگی بشر می دانند، یعنی بنابراين از عصر کامپیوتر که چهارمین عصر درون طول کل پیدایش هست به زودی با گسترش هوش مصنوعی چنان تغییر می کند که کاملا به عنوان یک عصر جدا می توان اين را بررسی کرد. موبایل ها عضو جدانشدنی از زندگی ما هستند که شکل اکثر کارهایی که انجام می دادیم را عوض کرده اند و قرار نیست به این زودی ها جایی بروند! یکی از بسترهای گسترش و دسترس از هوش مصنوعی نیز همین موبایل های هوشمند ما هستند. شرکت های معدودی درون حال حاضر از هوش مصنوعی به صورت سخت افزاری و نرم افزاری روی موبایل های خود بهره می برند اما قطعا سال ۲۰۱۸ زمان آغاز گسترده از اين هست. قبلا درون ترنجی نمونه هایی از کاربرد هوش مصنوعی Mate 10 هواوی با هسته پردازشی NPU را دیدیم و حالا می خواهیم بدانیم حضور هسته پردازشی مخصوص هوش مصنوعی (NPU) درون هموار کردن زیرساخت لازم برای پردازش هوش مصنوعی چقدر تاثیر دارد؟ درون ادامه با ترنجی همراه باشید.

هوش مصنوعی درون Mate 10

یکی از مهم ترین مثال های ملموسی که می توان درون Mate 10 Pro برای سرعت و دقت هوش مصنوعی دید مترجم مایکروسافت هست. هوآوی با همکاری مایکروسافت از هوش مصنوعی برای پردازش سریع تر اطلاعات و پاسخ دهی بهتر این نرم افزار را بهینه کرده هست. یکی از بهترین عملکردهای Translator مایکروسافت به صورت مشخص روی تجربه تصویری هست، جایی که برتری مشخصی نسبت به گوگل ترنسلیت وجود دارد و اين قابلیت شناسایی خودکار زبان متن دیده شده درون تصویر هست، این قابلیت درون مترجم گوگل وجود ندارد.

بسیار خوب، وقتی دوربین را به سمت متن می گیرید درون کسری از ثانیه متن هایی که شناسایی شود روی تصویر و دقیقا روی همان عبارت ترجمه می شود. ما برای درک سرعت بهتر عملکرد هوش مصنوعی درون Mate 10 و تاثیر هسته پردازشی NPU با یک دستگاه دیگر که این پردازشگر را نداشت، مقایسه ای انجام دادیم. به صورت کلی شاید مستقیما تاثیر ۲۵ برابری پردازش هوش مصنوعی درون اين دیده نشود اما به صورت مشخص می توان اعلام کرد که تا دو برابر سرعت بیشتری را ارایه می کند، برای مثال اگر پردازش لازم جهت ترجمه ۲ ثانیه بود، درون هوآوی Mate 10 این پردازش ۱ ثانیه انجام شد.

سرعت اما تمام چیزی نیست که حضور NPU روی موبایل شما ارایه خواهد کرد بلکه مدیریت مصرف انرژی موضوع مهمی هست که تا ۵۰ برابر می تواند مصرف انرژی را کاهش دهد و دلیل این هست که دیگر CPU و GPU درگیر پردازش ها نمی شود. همچنین پردازش اطلاعات به صورت محلی و روی دستگاه انجام می شود که دیگر نیازی به ارسال و دریافت اطلاعات به سرور نیست و این نیز خود تاثیر زیادی درون تجربه کاربری شما خواهد داشت.

سرعت هوش مصنوعی درون Mate 10

سرعت هوش مصنوعی درون Mate 10

سرعت درون عکاسی موضوع دیگری هست که به صورت غیر مستقیم درون تجربه کاربری شما تاثیر می گذارد. برای مثال تصور کنید شما می خواهید از یک سوژه خاص عکاسی کنید، دستگاه با شناسایی اين و اعمال تنظیمات ویژه به صورت خودکار سبب می شود که تنها دغدغه شما برای عکسای فقط تپ کردن روی دکمه شاتر باشد و بس! هر چند شاید این حالت شناسایی منظره درون دستگاه های دیگری نیز وجود داشته باشد اما درون Mate 10 سرعت و دقت اين می تواند بالاتر باشد.

سرعت هوش مصنوعی درون Mate 10

سرعت هوش مصنوعی درون Mate 10

هوش مصنوعی با رابط کاربری EMUI 8.0 هوآوی همگام سازی شده و نتیجه اين این هست که دستگاه متوجه می شود نرم افزار هایی که شما از اين ها بیشتر دسترس می کنید یا نرم افزار هایی که برای زمان زیادی روی دستگاه شما اصطلاحا خاک می خورند، کدامند و دستگاه را برای اجرای اين ها آماده می کند. بدین صورت شما اگر اینستاگرام، تلگرام یا کلش رویال را هر روز به صورت ممتد باز می کنید دستگاه می داند که همیشه باید درون بهترین حالت برای اجرای اين ها باشد.

به صورت کلی می توان اعلام کرد درون سازی هوش مصنوعی با رابط کاربری می تواند مزایای فراوانی داشته باشد که از جمله اين ها می توان به سرعت بالاتر و مصرف انرژی بهینه تر اشاره کرد.

نظر شما درباره تجهیز موبایل های هوشمند به پردازنده اختصاصی هوش مصنوعی یا همان NPU چیست؟ هوش مصنوعی هوآوی Mate 10 را چطور می بینید؟


مطالب پیشنهادی