اندروید 9 یا همان اندروید پی (Android P) احتمالا به سوی iAndroidOS شدن پیش برود
۳ام بهمن ۱۳۹۶ دوربین

اندروید مترادف با دو عبارت هست: خیلی باز، قابل شخصی سازی! بدین صورت دستگاه به شکلی که شرکت سازنده، توسعه دهنده یا کاربر دوست دارد قالب بندی می شود. ولي نتیجه این موارد هم آپدیت های دیرهنگام و خنده دار هست، به شکلی که شاید شما سیستم عامل دو سال پیش و حتی بیشتر را داشته باشید. گوگل تلاش های ویژه ای درون جهت برطرف کردن از هم گسیختگی سیستم عامل موبایل خود دارد و یکی از این نرم افزار ها پروژه Treble بود. درون ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره شایعات اندروید ۹ یا همان اندروید پی (Android P) که احتمالا به سوی iAndroidOS شدن پیش برود، صحبت کنیم.

پروژه Treble

پروژه Treble

پروژه Treble اندروید به زبان ساده جدا کردن شخصی سازی های شرکت تولیدکننده از سیستم عامل هست که نسخه جدیدتر بتواند سریع تر به دستگاه های قدیمی تر برسد. این جداسازی سبب عدم دسترسی شرکت تولیدکننده یا توسعه دهنده ها به برخی API ها می شود که درون نتیجه اين شخصی سازی سیستم عامل نیز کاهش پیدا می کند. حال شایعات به ما می گویند که احتمالا گوگل بخواهد پروژه Treble را برای اندروید ۹ اجباری کند.

با کم شدن دسترسی به شخصی سازی سیستم عامل و شبیه تر شدن موبایل های اندرویدی به هم کم کم شاهد راهبرد گوگل درون اندروید ور (android Wear) هستیم، جایی که ۹۵٪ تجربه کاربری و توانایی تمامي ساعت های هوشمند شبیه به هم هست! این یکی از دلایلی هست که شرکتی همچون سامسونگ یا الجی به دسترس از سیستم عامل خود برای ساعت هوشمند خود و ایجاد تمایز با دیگر رقبا رو آوردند.

اندروید وان

اندروید وان

برخی این راهبرد را به وجود آورنده سیستم عامل بسته و شبیه تر به iOS را می دهد که به طنز اين را iAndroidOS می نامند. مسلما تلاش گوگل درون این هست که آپدیت سیستم عامل درون سریع ترین زمان ممکن به دست کاربران برسد اما نباید از یاد ببرد که کاربر اندروید چرا کاربر اندروید هست! اگر با دید کلی تر به این موضوع نگاه کنید باید بدانیم که درصد بسیار بالایی از کاربران اصلا از قابلیت های شخصی سازی موبایل خود دسترس نمی کنند و شاید برای اين ها بهتر باشد که به به روزترین سیستم عامل دسترسی داشته باشند تا قابلیت هایی که شاید از اين ها دسترس نکنند. از طرفی اگر “تمایز” از شرکت های اندرویدی گرفته شود و تمامي به سمت پروژه ای مانند پروژه اندروید وان (Android One) پیش بروند، آنگاه تمامي موبایل شبیه بهم هستند که تنوع و ولي مهم تر از اين، خلاقیت که سبب ایجاد تجربه کاربری متفاوت هست را از بین خواهد برد.

شما چطور فکر می کنید؟ کدام راهبرد بهتر هست؟ کدام را گزينش می کنید؟


مطالب پیشنهادی