اجرای طرح رجیستری غیراپلی‌ها هم شروع شد
۹ام دی ۱۳۹۶ دوربین

بنابراين از اپل، گوشی‌های گوگل، بلک‌بری و موتورولا به عنوان مد‌هایی که مشمول فاز اجرایی مرحله دوم رجیستری می‌شوند، اعلام شد؛ بدین‌ترتیب اقداماتی که تا پیش از این تنها برای گوشی‌های شرکت اپل لازم بود، اکنون به این گوشی‌ها تسری یافته و کاربران نیز باید موارد احتیاط را هنگام خرید و درون راستای فعال‌سازی رعایت کنند.

 

به گفته ایتنا از ایسنا، درون راستای ادامه مرحله دوم رجیستری، رگولاتوری اعلام کرد: نظر به اجرای موفقیت‌آمیز مراحل اولیه طرح رجیستری و درون راستای اهداف پیشگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه، تحقق حقوق مصرف‌کنندگان، واردکنندگان قانونی و فروشندگان مجاز و براساس تصمیمات متخذه درون یازدهمین جلسه کمیته راهبری طرح رجیستری، درون ادامه مرحله دوم طرح و از ساعت ۲۴ روز جمعه ۸ دی ‌ماه تمامی مد‌های گوشی تلفن همراه گوگل، بلک‌بری و موتورولا مشمول طرح می‌شوند.

طبق اعلام رگولاتوری، فاز دوم چند مرحله دارد که ابتدا شامل برند اپل و به مرور شامل برندهای دیگر شده و نهایتا تا دو ماه آینده اعلام می‌شود که کلیه گوشی‌ها و تجهیزات سیم‌کارت‌خور شامل این طرح می‌شوند. بنابراين از اين اگر هر گوشی از سامانه‌های گمرکی وارد و ثبت نشده و غیرمجاز باشد، متعلق به هر برندی که باشد قابل سرویس‌گیری درون شبکه تلفن همراه نخواهد بود.

آغاز فاز دوم رجیستری با محصولات اپل

پیش از این فاز دوم رجیستری از تاریخ ۱۴ آذرماه آغاز شده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود «فاز دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه تمام مد‌های گوشی و تبلت آیفون را شامل خواهد شد و به تدریج درون هفته‌های بنابراين از اين سایر مد‌های گوشی و تبلت نیز تحت پوشش طرح رجیستری قرار می‌گیرند.» بدین‌ترتیب گوشی‌های گوگل، بلک‌بری و موتورولا مرحله‌ی بعدی از گوشی‌هایی هستند که فاز اعمال سیاست رجیستری برای آنها اجرایی می‌شود.

به گفته مسوولان، با اجرای این طرح، برای تمامی گوشی‌ها و تبلت‌هایی که تا قبل از تاریخ اجرای هر مرحله فعال شده هست مشکلی به وجود نمی‌آید اما بنابراين از اين صرفا گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند فعال خواهند شد. بنابراین به کلیه دارندگان مد‌های گوشی فوق توصیه می‌شود تا تاریخ ذکرشده گوشی‌های موجود خود را فعال کنند. بنابراين از تاریخ هشتم دی ماه نیز همانند گوشی‌های اپل قبل از فعال‌سازی با استعلام کد ۱۵ رقمی (IMEI) از طریق سامانه #۷۷۷۷* یا #۴* اصالت گوشی را استعلام و بنابراين از اطمینان از ثبت گوشی نسبت به خرید اين اقدام کنند.

مکانیزم پله‌ای برای اعمال سیاست رجیستری

درون حالی که وعده اجرای رجیستری به دولت‌های پیشین برمی‌گردد و حتی چندین بار هم شاهد اجرای ناموفق این طرح بودیم، درون نهایت با آمادگی سیستم‌های فنی و زیرساخت‌های این طرح به گفته مسوولان ارتباطات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مرحله‌های آغازین این طرح شامل آگاه‌سازی بخش‌های مختلف و پایش کل شبکه اپراتورهای موبایل و ثبت و مانیتورینگ آخرین شناسه‌های ترکیبی گوشی و سیم‌کارت، بار دیگر از مهرماه کلید خورد و محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از مکانیزم پله‌ای برای اجرای اعمال سیاست نيوز داد.

ولي اعلام برندهای فاز دوم رجیستری با تاخیر همراه بود و درنهایت نیز با عرضه مد‌های جدید محصولات شرکت اپل، مسوولان اپل را به عنوان یکی از برندهایی که بنابراين از رجیستری سرویس نخواهند گرفت، اعلام کردند و معرفی سایر برندها نیز به نظر وزیر ارتباطات منوط شد.

اصالت گوشی را حتما بررسی کنید

برای اطمینان از اصالت گوشی، چند مرحله وجود دارد؛ روی جعبه، پشت تجهیز تلفن همراه یا روی جلد تلفن همراه و درون نرم‌افزار گوشی یک IMEI‌  هست. افراد باید هر سه این اعداد را با هم تطبیق دهند. ابتدا استعلام کد روی جعبه را بررسی کنند، سپس اين را با IMEI پشت تجهیز تطبیق داده و اگر مطابقت داشت اقدام به احصای IMEI نرم‌افزاری دستگاه با *#۶# کنند. آخرین اقدام این هست که همین کد را روی فاکتور خرید بنویسند و اين را به مهر فروشنده مهمور کنند. این مرحله گام اول رجیستری و استعلام اصالت کالاست.

درون نهایت لازم هست هنگام خرید برندهایی که اعلام شده‌اند، دقت کنید. ابتدا شماره ۱۵ رقمی (IMEI) پشت جعبه تلفن همراه را به شماره ۷۷۷۷ پیامک و یا با دسترس از کد دستوری #۷۷۷۷* شماره‌گیری کنید. منوی اول استعلام اصالت دستگاه هست و سوال می‌شود که شماره IMEI را وارد کرده و بنابراين از اين از طریق سامانه همتا پیامکی ارسال می‌شود.

اگر گوشی درون شبکه ثبت شده باشد، پیامکی برایتان می‌آید که گوشی مجاز هست و می‌توانید خریداری کنید. اما اگر درون پیامک بیاید که این گوشی درون سامانه‌ ثبت نشده و غیرمجاز هست، به هیچ عنوان نباید اين را بخرید، زیرا درون شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت.


مطالب پیشنهادی