آیا فیلترینگ غیرهمسان واقعیت دارد؟
۲۰ام آذر ۱۳۹۶ دوربین

آیا فیلترینگ غیرهمسان واقعیت دارد؟

چندی پیش اخباری درون مورد فیلترینگ شبکه‌های مجازی مطرح بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درون این مورد اعلام نمود که فیلترینگ غیرهمسان درون حال پیگیری هست و به زودی تا چند ماه آینده پیاده‌سازی خواهد شد.

به گفته محمد جواد آذری جهرمی، دولت جهت طبقه بندی دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت قرار هست تا راه‌کار غیرهمسان سازی نظام فیلترینگ را درون دستور کار قرار دهد و اين را به دادستانی تحویل دهد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درون این مورد اعلام نمود که مذاکرات مکتوبی با دادستانی درون مورد فیلترینگ غیرهمسان انجام گرفته و با این طرح موافقت شده هست.

آذری جهرمی درون ادامه درون مورد اجرای طرح فیلترینگ غیرهمسان اعلام نمود که پیشرفت‌های تکنولوژی سبب شده تا اغلب نرم افزار‌ها از پروتکل HTTPS دسترس کنند و به این دلیل امکان فیلترینگ هوشمند روی آنها وجود نداشته باشد.

به گفته وی چون بخشی از ترافیک شبکه‌های اجتماعی از طریق الگوریتم رمزنگاری هست، امکان اعمال سیاست فیلترینگ هوشمند بر روی آنها وجود ندارد. وی ادامه داد که به این دلیل، تاثیر طرح فیلترینگ غیرهمسان بر روی  شبکه‌های اجتماعی کم شده هست.

منظور از فیلترینگ غیرهمسان چیست؟

مهدی واعظی، کارشناس امنیت اطلاعات اعلام نمود که منظور از فیلترینگ غیرهمسان این هست که هر کسی بخواهد به اینترنت دسترسی داشته باشد، باید با نام کاربری خود به اینترنت وارد شود. یعنی درون این روش ابتدا هر فرد احرازهویت می‌شود و سپس براساس هویتی که دارد می‌تواند به محتوای وب‌سایت‌های مجاز دسترسی داشته باشد.

پیش از این قرار بود طرح فیلترینگ هوشمند اجرایی شود که موفقیت آمیز نبود. به گفته محمود رضا افرا کارشناس نرم‌افزار، علت این مسئله رمزگذاری سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها بوده هست. به گفته وی پروتکل HTTPS امن‌ترین پروتکلی هست که برای انتقال داده بین سرور و کلاینت دسترس می‌شود زیرا از طریق این پروتکل اطلاعات به صورت رمزگذاری شده بین دو طرف مبادله می‌شوند.

درون ارتباط از طریق پروتکل HTTPS دیگر هیچکس قادر نخواهد بود محتویات پیام رد و بدل شده را مشاهده کند. به همین دلیل نمی‌توان روی این پروتکل فیلترینگ هوشمند انجام داد.

جهرمی اعلام نمود که فرآیند پالایش هوشمند درون حال پیگیری هست و فاز دوم اين اتمام یافته و درون فاز سوم نیز تجهیزات اين تامین شده هست. به گفه وی این پروژه برای فضای عادی وب تا چند ماه دیگر آماده می‌شود.

براساس اطلاعات موجود قرار هست تا مد دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت تغییر یابد و دسترسی افراد به اینترنت براساس سن و سایر شرایط کاربران درون نظر گرفته شود. ولي پیش از این دولت یازدهم درون طرح فیلترینگ هوشمند اعلام کرده بود که درون برخورد با یک صفحه، به جای فیلتر کردن تمام آدرس، بخشی از اين را مسدود کند و دسترسی به سایر صفحات آزاد باشد.

تکذیب طرح فیلترینگ غیرهمسان توسط وزیر ارتباطات

فیلترینگ غیرهمسان

با وجود گزارشات و صحبت‌های صورت گرفته درون مورد این طرح، محمد جواد آذری جهرمی، درون توییتر خود طرح فیلترینگ غیر همسان را تکذیب نمود و ادامه داد که وزارت ارتباطات چنین چیزی را درون دستور کار خود ندارد.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، موضوع فیلترینگ غیرهمسان که اخیرا همراه با جزئیاتی منتشر شده هست، از پايه کذب هست. وی درون توییتر خود اعلام نمود که چنین چیزی صحت ندارد!

پیش از این وزیر ارتباطات، درباره طرح غیرهمسان‌سازی نظام پالایش متناسب با دسترس افراد اعلام کرده بود که این طرح تا حدی به سمت اجرایی شدن درون حال حرکت هست. وی ادامه داد که دادستانی شروطی داشته هست که پاسخ داده شده‌اند و درون صورتی که مجوز لازم صادر گردد این طرح اجرایی می‌شود.

.

بیشتر بخوانید:


تکراتو را درون تلگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی