آشنایی با ویژگی های مهم اینترنت نسل پنجم ؛ از ۵G چه می‌دانید؟
۲۱ام بهمن ۱۳۹۶ دوربین

میزان دسترس افراد از اینترنت متفاوت هست. شما چند ساعت از وقت خود را صرف دسترس از اینترنت می‌کنید؟ آیا از سرعت اینترنت خود راضی هستید؟

با پیشرفت تکنولوژی هر روز شاهد تغییرات درون ارائه اینترنت نیز هستیم. اینترنت یک فناوری مورد نیاز تمامي هست و این موضوع یکی از دلایل مهم هست که سبب شده دسترسی به اين بیشتر مورد دقت قرار گیرد. سرعت اینترنت یکی از فاکتوهای مهم اين هست زیرا هیچ چیزی بدتر از این نیست که انتظار باز شدن یک صفحه اینترنتی را کشید!


بیشتر بخوانید : اولین بستر تست شبکه ارتباطی نسل پنجم درون کشور، بر پایه نرم افزار ارائه شد!


آشنایی با اینترنت نسل پنجم و ویژگی‌ها مختلف اين

هر روز اطلاعات مختلف و چیزهای بیشتری درون مورد اینترنت فوق سریع و همگانی ۵G  که شرکت‌های مختلف فناوری قول اين را به ما داده داده‌اند، مشخص می‌شود. درون ادامه قصد داریم تا به آشنایی با اینترنت نسل پنجم بپردازیم و ویژگی‌های مختلف اين را بیشتر شرح دهیم. با تکراتو همراه باشید!

۱.سرعت بسیار بالای اینترنت نسل پنجم

یکی از ویژگی‌ها و فاکتورهای مهم اینترنت نسل پنجم که ولي برای تمامي نیز مشخص هست، سرعت اين هست. برای اینکه به میزان بالا بودن سرعت اینترنت نسل پنچ پی ببرید باید مقایسه‌ای ار درون نظر داشته باشید. ۵G از اینترنت نسل فعلی که ۴ هست و همچنینLTE  فعلی بسیار سریع‌تر هست. نکته‌ای که لازم هست درون اینجا به اين اشاره کرد این هست که، سرعت اینترنت ۴G درون ایالات متحده به صورت میانگین ۱۹.۴۲ مگابیت بر ثانیه هست، اما اینترنت ۵G، قابلیت ارائه‌ی سرعت درون حد گیگابیت را دارد.


بیشتر بخوانید : تست اینترنت نسل پنجم موبایل با ۱۷ مگابایت سرعت دريافت!


۲.ظرفیت ویژگی مهم بعدی هست!

برای اینترنت نسل ۵ غیر از سرعت، ظرفیت نیز مطرح هست، بنابراین برای آشنایی با اینترنت نسل پنجم ، ظرفیت را نیز باید درون نظر گرفت. اینکه درون اینجا ظرفیت مهم هست و مورد دقت قرار می‌گیرد به این معنی هست که سرعت تمامي چیز نیست. سرعت اینترنت نسل ۵ بالاست اما ویژگی جذاب دیگر اين، ظرفیت اين هست.

اینترنت نسل پنجم به شبکه‌های موبایل، ظرفیت فوق‌العاده بالاتری می‌بخشد. منظور از این امر این هست که این شبکه‌ها می‌توانند اتصال‌ داده‌ی بسیار بیشتری را پشتیبانی کنند. حتما تاکنون برای شما اتفاق افتاده هست که وقتی تعداد زیادی از افراد همزمان از اینترنت دسترس می‌کنند، سرعت اين کاهش می‌یابد و یا حتی ممکن هست قطع گردد. علت این اتفاق این هست که شبکه‌های نسل ۴ فقط می‌توانند تعداد مشخصی از دستگاه‌ها را پشتیبانی کنند و درون صورتی که تعداد دستگاه‌ها افزایش یابد، اتصال دچار مشکل خواهند شد.

چنین مشکلی درون شبکه‌های نسل پنجم رخ نمی‌دهد زیرا ظرفیت این شبکه‌ها بسیار بالاست. بر پايه استانداردهای تعیین شده‌ی اتحادیه‌ی ارتباطات تلفنی بین‌المللی، این شبکه‌ها باید بتوانند درون هر کیلومتر مربع، ۱ میلیون دستگاه را پشتیبانی کنند. از نظر تاخیر نیز این شبکه‌ها درون وضعیت بهتری هستند. تاخیر درون اینترنت نسل پنجم نیز بسیار پایین هست و از این نظر نیز بر نسل چهارم برتری دارد.

۳.درون تمامی دستگاه‌ها قابل دسترس هست.

اینترنت نسل پنجم فقط برای دسترس درون گوشی‌های موبایل نیست. رونمایی از این شبکه‌ی بزرگ می‌تواند روی تمام دستگاه‌های متصل شده تاثیر بگذارد. این فناوری حتی می‌تواند برای ماشین‌های خودکار نیز مورد دسترس قرار گیرد زیرا آنها نیز لازم هست بتوانند با دنیای اطراف خود به سریع‌ترین شکل ممکن ارتباط برقرار کنند.

حتی ویژگی‌های تاخیر پایین‌تر و ظرفیت بالاتر این امکان را به خودروها می‌دهد که بتوانند بسیار سریع با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند و به خودمختاری کامل دست یابند. از جمله دستگاه‌های دیگری که قادر به دسترس از اینترنت نسل پنجم خواهند بود، شامل پوشیدنی‌ها، هدست‌های واقعیت مجازی، کامپیوترهای شخصی و دستیاران خانگی هوشمند هستند. درون این بین حتی انجام کارهای روزانه مانند، چک کردن شبکه‌های اجتماعی و یا شروع تماس‌های ویدیویی نیز می‌توانند به شکلی دیگر تغییر کند.

۴.بالا بودن قیمت اینترنت نسل پنجم

آشنایی با اینترنت نسل پنجم و ویژگی‌های مهمی که دارد هزینه بر هست. این فناوری جدید با وجود تمام ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که دارد، دارای نکته‌ی منفی نیز هست این افزایش سرعت و ظرفیت احتمالا به معنی افزایش قیمت برای دسترس از اين هست. مدیرعامل شرکت Sprint درون این مورد اعلام نمود که ممکن هست قیمت بسته‌های نامحدود داده تا ۲۰ یا ۳۰ دلار افزایش پیدا کنند.

دیگر اپراتورها هنوز درون این مورد نظر خود را اعلام نکرده‌اند. اما اگر درون اینجا روند شبکه‌های اینترنتی را درون نظر بگیریم، با افزایش سرعت، قیمت‌ اين‌ها نیز افزایش خواهد یافت. عده‌ای دیگر نیز درون این زمینه اعلام کرده‌اند که این امکان وجود دارد که با افزایش تعداد دستگاه‌هایی که به شبکه‌ی ۵G  متصل می‌شوند، قیمت‌ها نیز کاهش یابد. اما اینکه این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد مشخص نیست.

۵.دسترس از این فناوری به زمان نیاز دارد!

سال گذشته پیشرفت‌های زیادی درون مورد شبکه‌ی ۵G اتفاق افتاد. با این وجود این شبکه هنوز راه زیادی را تا رسیدن به گستردگی فعلی ۴G باید بپیماید. ولي اپراتورها و همچنین تعدادی از شرکت‌های سخت‌افزاری قول‌هایی برای سال ۲۰۱۹ داده‌اند. اما عده‌ای از کارشناسان فناوری اطلاعات عقیده دارند که امکان دسترس از اینترنت نسل پنجم تا سال ۲۰۲۰، وجود ندارد. به گفته‌ی آنها حتی ممکن هست اين زمان هم مشکلاتی مانند پوشش نامناسب و یا اثر منفی روی طول عمر باتری، وجود داشته باشد.


بیشتر بخوانید : ارائه فناوری نسل پنجم شبکه ارتباطی درون کشور


.

 


مطالب پیشنهادی